Aktualności

Pierwszy konkurs na obliczenia na superkomputerze Okeanos
Wed, 27 Apr 2016 14:16

Z początkiem lipca 2016 roku ICM UW udostępni naukowcom superkomputer Okeanos – system wielkoskalowego przetwarzania Cray XC40. Zapraszamy do składania aplikacji do pierwszego konkursu na badawcze granty obliczeniowe. Więcej informacji.
 


ICM podczas konferencji EUA 2016
Fri, 15 Apr 2016 14:21

W dniach 7–8 kwietnia br. w siedzibie National University of Ireland w Galway miała miejsce kolejna edycja konferencji organizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów. W tym roku odbyła się ona pod hasłem „Bricks and clicks for Europe: Building a successful digital campus” i poświęcona była różnorakim wyzwaniom, jakie przed uniwersytetami stawia cyfryzacja i nowe technologie. Dyrektor ICM prof. Marek Niezgódka wziął udział w sesji poświęconej otwartej nauce, podczas której zaprezentował wystąpienie „Open Science developments in Polish universities and research organisations”.


ICM w „Rzeczypospolitej Cyfrowej”
Fri, 15 Apr 2016 13:02

Debata „Jak Internet i technologie cyfrowe zmieniają naszą rzeczywistość?” to pierwszy krok ku ogólnopolskiemu programowi „Rzeczpospolita Cyfrowa”, którego celem jest stworzenie platformy wymiany myśli wśród podmiotów decydujących o przebiegu cyfryzacji w Polsce. Przedstawione przez Iwonę Wendel oraz Lidię Stępińską-Ustasiak doświadczenia ICM w zakresie zaawansowanej analizy informacji stanowiły ważną część tej debaty. Więcej szczegółów na temat programu.


Wyniki konkursu Early Science
Mon, 14 Mar 2016 11:45

Early Science to program pozwalający na przetestowanie możliwości superkomputera Okeanos – systemu wielkoskalowego przetwarzania danych Cray XC40. Właśnie ogłoszono wyniki konkursu – do testów zakwalifikowano 18 grantów badawczych. Wybrane grupy naukowców mogą przygotować swoje obliczenia, przetestować możliwości przetwarzania systemu (m.in. skalowalności aplikacji), a w końcu uruchomić obliczenia prototypowe. Ograniczona liczba uczestników programu Early Science pozwala na lepsze sprawdzenie wydajności obliczeniowej całego systemu – możliwe jest uruchomienie obliczeń na partycjach o rozmiarze nawet kilkuset węzłów obliczeniowych. Więcej szczegółów na temat zakwalifikowanych grantów.


Program Early Science na superkomputerze Okeanos
Fri, 19 Feb 2016 11:37

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu Early Science. W ramach programu wyłonione zostaną grupy naukowców, które uzyskają możliwość przygotowania swoich obliczeń oraz przetestowania nowego superkomputera Okeanos (Cray XC40).

Więcej


Senat przyjął ustawę o ponownym wykorzystaniu danych publicznych
Wed, 24 Feb 2016 11:15

Senat przyjął ustawę o ponownym wykorzystaniu danych publicznych, która umożliwi obywatelom, instytucjom naukowym i firmom dostęp do nich i dalsze ich wykorzystanie. Dotyczy to także danych meteorologicznych. O znaczeniu ustawy mówi minister Witold Kołodziejski, Ministerstwo Cyfryzacji.

Zobacz wypowiedź


ICM patronem kongresu poświęconego zastosowaniu Big Data w biznesie
Tue, 16 Feb 2016 15:16

W dniach 20–21 kwietnia 2016 r. w Warszawie odbędzie się BIG DATA: Think Big CEE Congress – największy kongres w Europie Środkowej i Wschodniej poświęcony biznesowemu zastosowaniu Big Data. ICM objął wydarzenie honorowym patronatem. Więcej szczegółów na stronie organizatora.


Seminaria i szkolenia

Inżynieria obliczeniowa, nauki obliczeniowe a otwartość nauki
Fri, 19 Feb 2016 12:25

3 marca 2016 r.  w ramach seminarium „Wnioski naukoznawcze z inżynierii obliczeniowej” wystąpił prof. Marek Niezgódka, który przedstawił prezentację „Inżynieria obliczeniowa, nauki obliczeniowe a otwartość nauki".
Wiecej informacji na temat seminarium


Kolokwium Naukowe ICM
Mon, 16 Nov 2015 12:47

27 listopada 2015 r. odbyło się Kolokwium Naukowe ICM, na którym prof. Nobuyuki Kenmochi przedstawił wykład „What is Quasi-Variational Inequality?”. Zapraszamy do obejrzenia nagrania wideo.

Więcej


Szkolenie KDM - Atomic-Scale Insights Into Materials: Their properties and computational solutions
Tue, 03 Nov 2015 09:06

W dniu 05.11.2015 odbyło się szkolenie pt.: "Atomic-Scale Insights Into Materials: Their properties and computational solutions". Szczegóły dot. szkoleń w ICM dostępne na https://www.icm.edu.pl/kdm/Szkolenia.


Szkolenie KDM - Dynamika molekularna Cara-Parrinello dla niewtajemniczonych
Fri, 12 Jun 2015 08:14

W dniu 24.06.2015 odbyło się bezpłatne szkolenie pt.: "Dynamika molekularna Cara-Parrinello dla niewtajemniczonych". Szczegóły dot. szkoleń w ICM dostępne na https://www.icm.edu.pl/kdm/Szkolenia.


XI Spotkanie Polskich Użytkowników Oprogramowania BIOVIA (d. Accelrys)
Fri, 12 Jun 2015 08:18

W dniach 24-25.06.2015 odbyło się XI Spotkanie Polskich Użytkowników Oprogramowania BIOVIA (d. Accelrys). Szczegóły dot. szkoleń w ICM dostępne na https://www.icm.edu.pl/kdm/Szkolenia.


Szkolenie KDM - Wstęp do Ekosystemu Apache Hadoop. Platforma Apache Pig
Wed, 15 Apr 2015 10:11

W dniach 20-21.05.2015 odbyło się bezpłatne szkolenie pt.: "Wstęp do Ekosystemu Apache Hadoop. Platforma Apache Pig". Szczegóły dot. szkoleń w ICM dostępne na https://www.icm.edu.pl/kdm/Szkolenia.


Szkolenie KDM - Wprowadzenie do MPI
Wed, 08 Apr 2015 09:16

W dniu 06.05.2015 odbyło się bezpłatne szkolenie pt.: "Wprowadzenie do MPI". Szczegóły dot. szkoleń w ICM dostępne na https://www.icm.edu.pl/kdm/Szkolenia.


Inne

Szkolenie „Przetwarzanie Big Data z wykorzystaniem Apache Spark”
Tue, 01 Mar 2016 14:27

8 kwietnia 2016 r. w ICM odbędzie się szkolenie poświęcone przetwarzaniu wielkich danych z wykorzystaniem Apache Spark. Szkolenie przeznaczone jest dla dla inżynierów Big Data i zostanie przeprowadzone w Warszawie przy ul. Prostej 69. Przeczytaj więcej informacji.


Nowy raport Platformy Otwartej Nauki
Thu, 11 Feb 2016 14:13

Działająca w ICM Platforma Otwartej Nauki opublikowała raport „Otwarty dostęp w instytucjach naukowych”.
Publikacja poświęcona jest kluczowym zagadnieniom związanym z wdrażaniem otwartego dostępu na uczelniach i w instytucjach naukowych. Raport ma pomóc osobom odpowiedzialnym za udostępnianie dorobku badawczego w wypracowaniu strategii wprowadzenia otwartego dostępu.


Najzdolniejsza młodzież na warsztatach w ICM
Tue, 02 Feb 2016 11:35

W ostatnim tygodniu stycznia ICM po raz kolejny gościło młodych naukowców, którzy wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Centrum we współpracy z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. ICM od wielu lat angażuje się w pomoc najzdolniejszym uczniom, a wśród jego pracowników spotkać można dawnych stypendystów Funduszu. Więcej


Warsztaty „Wprowadzenie do analizy sieciowej w R”
Wed, 13 Jan 2016 10:12

W dniach 24–25 lutego 2016 r. odbędą się warsztaty poświęcone analizie sieci społecznych (ang. Social Network Analysis). Celem warsztatów jest wprowadzenie do SNA oraz nauka podstawowych technik analizy i wizualizacji grafów za pomocą R. Szkolenie odbędzie się w Warszawie przy ul. Prostej 69. Więcej


ICM ułatwia eksport danych do POL-indexu
Wed, 13 Jan 2016 09:08

W tegorocznej ocenie punktowanych czasopism naukowych MNiSW uwzględniło m.in. skuteczne wprowadzenie rekordów bibliograficznych do systemu POL-index, który gromadzi informacje o cytowaniach artykułów na potrzeby wyznaczenia Polskiego Współczynnika Wpływu. ICM przygotowało narzędzie, dzięki któremu czasopisma indeksowane w bazach tworzących Bibliotekę Nauki mogły w odpowiednim formacie wyeksportować wymagane przez POL-index dane. Z możliwości tej skorzystały redakcje 613 czasopism. Oznacza to, że dane co trzeciego czasopisma w POL-Index pochodzą z Biblioteki Nauki. Więcej


Innowacyjne wykorzystanie Google Glass w kardiologii interwencyjnej
Fri, 18 Dec 2015 11:07

Laboratorium Analizy Wizualnej ICM UW we współpracy z Instytutem Kardiologii w Warszawie opracowało nowatorską metodę zastosowania okularów rozszerzonej rzeczywistości Google Glass we wspomaganiu zabiegów kardiologii interwencyjnej. Więcej