Aktualności

ICM częścią Research Data Alliance
Fri, 15 Jul 2016 11:58

ICM dołączyło do grona instytucji współtworzących Research Data Alliance – międzynarodową organizację skupiającą specjalistów w obszarze data science. Celem RDA jest rozwój technologii, dobrych praktyk oraz społecznych norm umożliwiających otwarte udostępnianie i ponowne wykorzystywanie danych w różnych dziedzinach wiedzy. RDA została powołana w 2013 roku z inicjatywy UE, USA oraz Australii i zrzesza ponad 4 tys. członków ze 110 krajów świata.


Centrum Innowacji Data Science efektem współpracy ICM z Huawei
Tue, 21 Jun 2016 15:06

20 czerwca 2016 r., podczas polsko-chińskiego Forum Jedwabnego Szlaku, ICM i Huawei podpisały porozumienie o utworzeniu Centrum Innowacji Data Science (HIDSIC). Celem inicjatywy jest prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych oraz promowanie innowacyjnych rozwiązań z obszaru przetwarzania i analityki danych, a także chmur obliczeniowych, wysokowydajnych obliczeń matematycznych i modelowania wielkoskalowego. Centrum HIDSIC powstanie przy nowo otwartym Centrum Technologii ICM na Białołęce.


Uroczyste otwarcie Centrum Technologii ICM
Fri, 17 Jun 2016 10:15

17 czerwca 2016 r. otwarto Centrum Technologii ICM na warszawskiej Białołęce – największy ośrodek Data Science w Europie Środkowej. W uroczystości wzięli udział m.in. rektor UW prof. Marcin Pałys, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elżbieta Bieńkowska, prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Kątcki. Więcej informacji na temat Centrum Technologii ICM.


Praktyki wakacyjne w ICM 2016
Mon, 06 Jun 2016 11:21

ICM UW organizuje praktyki wakacyjne skierowane do osób zainteresowanych podjęciem badań związanych z obliczeniami, analizą i prezentacją danych w różnych dziedzinach nauki. Więcej informacji tutaj.
 


Pierwszy konkurs na obliczenia na superkomputerze Okeanos
Wed, 27 Apr 2016 14:16

Z początkiem lipca 2016 roku ICM UW udostępni naukowcom superkomputer Okeanos – system wielkoskalowego przetwarzania Cray XC40. Zapraszamy do składania aplikacji do pierwszego konkursu na badawcze granty obliczeniowe. Więcej informacji.
 


ICM podczas konferencji EUA 2016
Fri, 15 Apr 2016 14:21

W dniach 7–8 kwietnia br. w siedzibie National University of Ireland w Galway miała miejsce kolejna edycja konferencji organizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów. W tym roku odbyła się ona pod hasłem „Bricks and clicks for Europe: Building a successful digital campus” i poświęcona była różnorakim wyzwaniom, jakie przed uniwersytetami stawia cyfryzacja i nowe technologie. Dyrektor ICM prof. Marek Niezgódka wziął udział w sesji poświęconej otwartej nauce, podczas której zaprezentował wystąpienie „Open Science developments in Polish universities and research organisations”.


ICM w „Rzeczypospolitej Cyfrowej”
Fri, 15 Apr 2016 13:02

Debata „Jak Internet i technologie cyfrowe zmieniają naszą rzeczywistość?” to pierwszy krok ku ogólnopolskiemu programowi „Rzeczpospolita Cyfrowa”, którego celem jest stworzenie platformy wymiany myśli wśród podmiotów decydujących o przebiegu cyfryzacji w Polsce. Przedstawione przez Iwonę Wendel oraz Lidię Stępińską-Ustasiak doświadczenia ICM w zakresie zaawansowanej analizy informacji stanowiły ważną część tej debaty. Więcej szczegółów na temat programu.


Seminaria i szkolenia

Wystąpienie prof. Takeshi Fukao
Mon, 27 Jun 2016 14:24

28 czerwca 2016 r. podczas seminarium matematycznego ICM prof. Takeshi Fukao z Kyoto University of Education wygłosi referat pt. Perspectives in the equation and dynamic boundary condition of Cahn–Hilliard type. Seminarium odbędzie się o godz. 14.30 w sali seminaryjnej ICM na ul. Pawińskiego 5a w Warszawie. Abstrakt wystąpienia.


Inżynieria obliczeniowa, nauki obliczeniowe a otwartość nauki
Fri, 19 Feb 2016 12:25

3 marca 2016 r.  w ramach seminarium „Wnioski naukoznawcze z inżynierii obliczeniowej” wystąpił prof. Marek Niezgódka, który przedstawił prezentację „Inżynieria obliczeniowa, nauki obliczeniowe a otwartość nauki".
Wiecej informacji na temat seminarium


Kolokwium Naukowe ICM
Mon, 16 Nov 2015 12:47

27 listopada 2015 r. odbyło się Kolokwium Naukowe ICM, na którym prof. Nobuyuki Kenmochi przedstawił wykład „What is Quasi-Variational Inequality?”. Zapraszamy do obejrzenia nagrania wideo.

Więcej


Szkolenie KDM - Atomic-Scale Insights Into Materials: Their properties and computational solutions
Tue, 03 Nov 2015 09:06

W dniu 05.11.2015 odbyło się szkolenie pt.: "Atomic-Scale Insights Into Materials: Their properties and computational solutions". Szczegóły dot. szkoleń w ICM dostępne na https://www.icm.edu.pl/kdm/Szkolenia.


Szkolenie KDM - Dynamika molekularna Cara-Parrinello dla niewtajemniczonych
Fri, 12 Jun 2015 08:14

W dniu 24.06.2015 odbyło się bezpłatne szkolenie pt.: "Dynamika molekularna Cara-Parrinello dla niewtajemniczonych". Szczegóły dot. szkoleń w ICM dostępne na https://www.icm.edu.pl/kdm/Szkolenia.


XI Spotkanie Polskich Użytkowników Oprogramowania BIOVIA (d. Accelrys)
Fri, 12 Jun 2015 08:18

W dniach 24-25.06.2015 odbyło się XI Spotkanie Polskich Użytkowników Oprogramowania BIOVIA (d. Accelrys). Szczegóły dot. szkoleń w ICM dostępne na https://www.icm.edu.pl/kdm/Szkolenia.


Szkolenie KDM - Wstęp do Ekosystemu Apache Hadoop. Platforma Apache Pig
Wed, 15 Apr 2015 10:11

W dniach 20-21.05.2015 odbyło się bezpłatne szkolenie pt.: "Wstęp do Ekosystemu Apache Hadoop. Platforma Apache Pig". Szczegóły dot. szkoleń w ICM dostępne na https://www.icm.edu.pl/kdm/Szkolenia.


Inne

Szkolenie „Przetwarzanie Big Data z wykorzystaniem Apache Spark”
Tue, 01 Mar 2016 14:27

8 kwietnia 2016 r. w ICM odbyło się szkolenie poświęcone przetwarzaniu wielkich danych z wykorzystaniem Apache Spark przeznaczone dla inżynierów Big Data. Przeczytaj więcej informacji.


Nowy raport Platformy Otwartej Nauki
Thu, 11 Feb 2016 14:13

Działająca w ICM Platforma Otwartej Nauki opublikowała raport „Otwarty dostęp w instytucjach naukowych”.
Publikacja poświęcona jest kluczowym zagadnieniom związanym z wdrażaniem otwartego dostępu na uczelniach i w instytucjach naukowych. Raport ma pomóc osobom odpowiedzialnym za udostępnianie dorobku badawczego w wypracowaniu strategii wprowadzenia otwartego dostępu.


Najzdolniejsza młodzież na warsztatach w ICM
Tue, 02 Feb 2016 11:35

W ostatnim tygodniu stycznia ICM po raz kolejny gościło młodych naukowców, którzy wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Centrum we współpracy z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. ICM od wielu lat angażuje się w pomoc najzdolniejszym uczniom, a wśród jego pracowników spotkać można dawnych stypendystów Funduszu. Więcej


Warsztaty „Wprowadzenie do analizy sieciowej w R”
Wed, 13 Jan 2016 10:12

W dniach 24–25 lutego 2016 r. odbędą się warsztaty poświęcone analizie sieci społecznych (ang. Social Network Analysis). Celem warsztatów jest wprowadzenie do SNA oraz nauka podstawowych technik analizy i wizualizacji grafów za pomocą R. Szkolenie odbędzie się w Warszawie przy ul. Prostej 69. Więcej


ICM ułatwia eksport danych do POL-indexu
Wed, 13 Jan 2016 09:08

W tegorocznej ocenie punktowanych czasopism naukowych MNiSW uwzględniło m.in. skuteczne wprowadzenie rekordów bibliograficznych do systemu POL-index, który gromadzi informacje o cytowaniach artykułów na potrzeby wyznaczenia Polskiego Współczynnika Wpływu. ICM przygotowało narzędzie, dzięki któremu czasopisma indeksowane w bazach tworzących Bibliotekę Nauki mogły w odpowiednim formacie wyeksportować wymagane przez POL-index dane. Z możliwości tej skorzystały redakcje 613 czasopism. Oznacza to, że dane co trzeciego czasopisma w POL-Index pochodzą z Biblioteki Nauki. Więcej


Innowacyjne wykorzystanie Google Glass w kardiologii interwencyjnej
Fri, 18 Dec 2015 11:07

Laboratorium Analizy Wizualnej ICM UW we współpracy z Instytutem Kardiologii w Warszawie opracowało nowatorską metodę zastosowania okularów rozszerzonej rzeczywistości Google Glass we wspomaganiu zabiegów kardiologii interwencyjnej. Więcej